Příliš uvěřitelná detektivka

Recenze audioknihy Honicí psi od Jorn Lier Horsta.

Jorn Lier HOrst: Honicí psi

Jorn Lier Horst: Honicí psi

Kniha Honicí psi zaujme hned na prvních stránkách tím, že se v ní řeší dva zdánlivě nesouvisející případy, které se však s postupem času začínají propojovat.

Postarší vrchní komisař William Wisting se nejdříve musí vrátit k sedmnáct let starému případu unesené dívky, protože její právě propuštěný vrah Wistinga obvinil z manipulování s důkazy. Mezi tím ovšem komisařova dcera Line pátrá po detailech aktuální vraždy ničím významného muže. Jako novinářka chce napsat tak zajímavý článek, aby druhý den vyšel v novinách na titulní stránce a z viditelného místa tak vytlačil text o obvinění jejího otce.

Do toho všeho se ale ještě ztratí mladá dívka a všichni tuší, že starý případ a nový únos mají společného pachatele.

A právě v tomto bodě vidím slabé místo celé knihy. Dohromady se v Honicích psech řeší tři ztracené dívky a vždy je okamžitě jasné, že za únosem stojí stejný muž. Nikde se nemluví o žádném vodítku nebo něčem, co by všechny případy spojovalo. Celá zápletka tak bohužel působí trochu prvoplánově, což naneštěstí ani moc nevylepší závěr knihy, který čtenáře ničím nepřekvapí.

Honicím psům kvůli této absenci jakéhokoliv šokujícího překvapení chybí ta zvláštní magie, kterou na severských detektivkách všichni tak milujeme. Nikde zde není to napětí, které člověka nutí přemýšlet, kdo ze zúčastněných je vrah, protože podezřelých je tolik a vše naznačuje, že by to mohl být klidně i hlavní hrdina.

Výhodou honících psů ovšem může pro mnohé být jejich uvěřitelnost. Případy Harryho Holea nebo Carla Morcka se ve skutečném světě hned tak nestanou. Příběh, o kterém ale vypráví Jorn Lier Horst, bez super hrdinů a nečekaných zvratů se klidně může odehrát i ve vašem městě.

Já osobně v žánru detektivek upřednostňuji o kapku víc odtržení se od reality a tak dávám přednost překvapivým odhalením a komplikovaným zápletkám. Umím si ale představit, že pro někoho právě ta uvěřitelnost může být velkým bonusem.

Co se mně ale na knize hodně líbilo byla její audio verze. Je příjemné, že Audiotéka konečně začala do svých nahrávek také přidávat zvukové předěly mezi kapitolami. V případě Honicích psů je dokonce vidět, že si tvůrci audioknihy s nahrávkou opravdu vyhráli. Když kapitola končí telefonátem, je v hudbě slyšet vytáčení telefonu a když v knize prší, tak je déšť rozpoznatelný i z zvukového předělu. Taková hudební ilustrace mě moc baví.

Audioknihu načetl Zdeněk Kupka, z jehož hlasem jsem se nikdy dřív nesetkala. Je to, myslím, docela škoda, protože Zdeněk Kupka má příjemný hlas a z jeho přednesu nebylo slyšet žádné zaváhání nebo zaškobrtnutí, které často poslech dokáže pěkně znepříjemnit.

Jediné co mě mrzelo byla výslovnost latinského slova venatici v názvu souhvězdí Honících psů, které se latinsky jmenuje canes venatici.

Podle pomůcky Cicero se písmeno C před I a E vyslovuje jako C a ne jinak. Zdeněk Kupka C ve slově venatici vyslovoval jako Č. Asi by mě to tak nevadilo, kdybych se před pár měsíci v jedné z audioknih nesetkala s ošklivým písmenem K v latinském slově loci.

Jorn Lier Horst. Honicí psi. Audiotéka 2017.

Mločí hodnocení: 80 %

2 thoughts on “Příliš uvěřitelná detektivka

  1. Mně recenze upoutala a snad si audioknihu i koupím (nebo stáhnu pdf verzi knihy). Co mne ale překvapilo, tak hodnocení hudebních předělů. Mam spoustu audioknih a musím říci, že málokdy se stane,že by kapitoly nebyly odděleny příjemně 🙂 třeba trilogie Dalajlámovy kočky má super hudební podkresleni … Hercule Poirot (mám je všechny) – vždy spokojenost 🙂 ale i tak díky za recenzi. Do knihy jdu 🙂

  2. Nemluvím zde o knížkách prodávaných v Audiotéce ale o těch, které Audiotéka sama nahrává. Asi ještě tak před rokem audioknihy nahrané přímo Audiotékou neměly žádný zvukový doprovod. Konkrétně to byl například Einsteinův životopis nebo detektivka Všude kolem černý les. Teď už jsou ale i audioknihy od Audiotéky s hudebními předěly, což je moc fajn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..