Záhada déja vu vyřešena

Recenze audioknihy Život za životem od Kate Atkinson.

Kate Atkinson: Život za životem

Kate Atkinson: Život za životem

I když ve vlastním životě úvahy na téma co by kdyby nemám vůbec ráda, baví mě knihy a filmy, kde si autor s takovou myšlenkou umí pohrát.

A přesně taková je i audiokniha Život za životem od Kate Atkinson. Zde hlavní hrdinka Ursula neustále umírá, aby se v další kapitole mohla znovu narodit a svůj život prožít jinak. Stačí totiž změnit jediný okamžik a věci můžou nabrat úplně jiný spád. Tak třeba jenom stačí, aby se hlavní hrdinka nenechala v šestnácti letech políbit kamarádem svého bratra a nemusí svůj život prožít s násilnickým manželem. A takových chvilek, které mohou změnit celý svět, je kniha plná. Však se Ursula narodila v roce 1910, takže ji brzy čekají hned dvě velké války. Takže není divu, že v takové době je toho k měnění docela dost.

Umírat a rodit se pořád dokola ale není jenom tak. Ursula si z každého prožitého života odnáší zlomky vzpomínek, které o sobě v budoucnosti dají vědět v podobě déja vu. Takže pokud vás vždycky trápila otázka, jak je to možné, že máte ten zvláštní pocit, že tohle už jste někdy prožili, Kate Atkinson pro vás má možné řešení.

Nejvíc obdivuhodné mně ale na celém příběhu přijde, jak se autorce podařilo neustále měnit životy jednotlivých postav a přitom se v celém ději nezamotat. Mnoho scén je v knize popsáno několikrát a přitom pokaždé trochu jinak a hlavně tak, aby to odpovídalo právě probíhající realitě.

Neustálé vracení se v čase pochopitelně může být ze začátku trochu matoucí pro čtenáře. Proto rozhodně doporučuji si pečlivě všímat datumů, které jsou uvedeny na začátku každé kapitoly. Hodně pomáhají zorientovat se v čase a v prvních minutách nahrávky také pochopit, jak je celá kniha zamýšlená.

Kniha Život za životem se především odehrává na venkovském sídle dobře situované anglické rodiny na počátku dvacátého století. Kromě toho, že samotné autorce se podařilo věrně přiblížit poklidnou atmosféru takového bezstarostného místa, velký podíl na náladě celé nahrávky má i hlas Terezy Bebarové. Té se podařilo perfektně vystihnout atmosféru lenivých letních dnů, upjatost Ursuliny matky nebo rozvernost Ursuliny tety.

Díky Tereze Bebarové se celých sedmnáct hodin audiokniha perfektně poslouchá a člověku je líto, když se nahrávka dostane na svůj konec.

Takže, pokud jste rádi, když je kniha tak trochu hlavolamem a autor si s vámi pohrává, ale už vás nebaví číst detektivky, určitě zkuste Život za životem. Při poslechu totiž budete mít občas pocit, že společně s Kate Atkinson k sobě skládáte jednotlivé dílky puzzle.

Kate Atkinson. Život za životem. Audiotéka 2017.

Mločí hodnocení: 100 %

Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..