Princezničkovská pohádka pro dospělé

Recenze audioknihy Jediné pravé lásky od Taylor Jenkins Reidové.

general-affiliate-banner-728x90-1437632164.jpg

Už název audioknihy napovídá, že toto bude především holčičí čtení. A skutečně, po úvodní kapitole se posluchač přenese do období středoškolských let hlavní hrdinky Emmy. A tady to je vážně jako Beverly Hills nebo jiná romance pro teenagery. Kromě toho, že nezletilou Emmu jednou zatkli policisté za pití alkoholu, ji vůbec nic zlého netrápí. Má skvělou kamarádku, chápající rodiče a především chodí s klukem svého srdce.

Jenomže idylka brzy skončí. Emmin vysněný kluk Jesse, který teď už je jejím manželem, havaruje s vrtulníkem a stane se nezvěstným. Emma si musí po období bolestivého truchlení nakonec přiznat, že Jesse je mrtvý a že ona musí jít dál.

Osobně tuto část knihy považuji za tu nejzdařilejší. Ne, že by mě bavilo se vyžívat v cizím neštěstí. Jenom mám pocit, že tato část příběhu se nejvíc blíží realitě a že to, co potkalo Emmu, se může stát každému. Je proto povzbudivé přečíst si o tom, jak se s tím Emma i navzdory velké bolesti dokázala vyrovnat.

Dál už to je ale zase princezničkovská idylka. Emma se zasnoubí se Samem, který ji na střední škole tajně miloval. Všechno vypadá naprosto dokonale. Jenomže potom se objeví nezvěstný Jesse, který Emmu stále miluje a chce ji zpět.

Vřele doporučuji, aby tuto knihu nečetla žádná žena, která právě není vroucně milována minimálně jedním mužem. Například v porozchodovém stavu číst o tom, jak Emmu miluje Sam i Jesse tak, že by kvůli ní hory přenášeli, může být dost bolestné.

Zároveň ale musím přiznat, že Jediné pravé lásky jsem poslechla téměř jedním dechem. Přece jenom jsem žena a tak romantický příběh o lásce k životu také občas potřebuji. Jenom si myslím, že knize by neuškodilo, kdyby se autorka snažila víc přiblížit realitě. Knize by mnohem víc slušelo, kdyby všichni nebyli tak neuvěřitelně pozitivní a americky rozesmátí. Ony totiž v životě věci nedopadají vždy tak šťastně jako v amerických románech.

Jediné pravé lásky se vším tím svým přehnaným optimismem tak působí především jako princezničkovská pohádka pro dospělé. A přitom autorčiny úvahy o lásce rozhodně nejsou k zahození a už jenom kvůli nim se hodí si audioknihu poslechnout.

Co se mně ale hodně líbilo byl přednes Kláry Issové. Při poslechu audioknihy jsem měla neodbytný pocit, že její hlas roste s knihou. V kapitolách z pubertálních let hrdinky, Klára Issová zní mnohem víc holčičkovsky a naivně, než v těch částech, kde se Emma potýká s bolestí ze ztráty a kde se zmítá v nejistotě, zda chce žít s Jesseym nebo se Samem. Celých devět hodin poslechu jsem měla pocit, že kdyby Emma opravdu existovala, měla by přesně tento hlas.

Taylor Jenkins Reidová. Jediné pravé lásky. Audiotéka 2017.

Mločí hodnocení: 80 %

Šiřte mločí slávu:

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *