Šest důvodů proč je Česko báječné místo k žití

Krutě pozitivní přehled pro každého, kdo má pocit, že v naší zemi je všechno špatně.

Je mně úplně jasné, že už tak v září budu vypočítávat, co všechno bylo v Anglii lepší. Než ale tahle chvíle nastane, sepíšu si tady takový menší seznam toho, co v Česku máme lepší než v Británii. Je to pár drobností, ale věřím, že mně zvednou náladu, až budu zanedlouho nadávat na nekvalitní potraviny v českých obchodech nebo nedostatek vegetariánských možností v českých restauracích.

Takže tady malý přehled toho, na co můžeme být v Česku hrdí.

Je s náma sranda

Začínám mít podezření, že největším vtipem anglického humoru je skutečnost, že Angličané žádný smysl pro humor nemají.

Naopak na Češích mě baví to, jak si ze všeho dokážeme okamžitě udělat srandu. Stydíme se za svého prezidenta? Štve nás šéf? Bojíme se Severní Korei? Všechno to je blbý, ale aspoň to dokážeme obrátit v vtip a ještě k tomu vytvořit legrační obrázek.

Možná nedobýváme svět a naše ekonomika nepatří k těm nejsilnějším. Smát se ale umíme mnohem líp než zasmušilí Angličané.

Máme super počasí

Chápu, že po zimě s mínus patnácti a letních třicítkách mně to nebudete věřit, ale vážně máme skvělé počasí.

Dokud jsem to nezažila, nedokázala jsem si představit, jak unavující je žít v zemi s jedním ročním obdobím. Ať je léto nebo zima, pořád se teplota pohybuje někde od pěti do patnácti stupňů a člověku je pořád tak nějak chladno.

Upřimně se těším na to, až se v letním vedru nebudu moct dočkat zimy a až ta nastane, budu vědět, že dřív nebo později mně zahřeje jarní sluníčko.

Umíme stavět domy

Protože víme co je to pořádná zima, víme taky, jak se na ni připravit. Naše domy dávají smysl a dá se v nich žít.

Po dvou letech života v domě z papírových stěn s elektrickým topením, pokojem o velikosti průměrné české šatny a především s oddělenými kohoutky na teplou a studenou vodu jsem začala obdivovat české stavitelství. Přijde mně super, že naše domy mají izolaci, přes stěnu se člověk neprovrtá k sousedovi a nežijeme v obklíčení agresivní plísně.

Na druhou stranu ale zase musím přiznat, že koupelny tady mají dost chytře vymyšlené. Člověk může sedět na záchodě a zároveň si umývat ruce v umyvadle a nohy ve vaně. Dost dobrá vychytávka.

Blahořečme naši veřejnou dopravu

Když jsem se dozvěděla, že vlak do Londýna bude mít zdržení, protože padá listí, přišlo mně to vtipný. Smála jsem se, i když jsem se dočetla, že ten stejný vlak bude mít zpoždění, protože je moc teplo (28 °C). Smích mě ale začal docházet, když lístek do Londýna podražil a cesta se prodloužila o pětačtyřicet minut.

A už vůbec jsem se nesmála, když jsem požádala řidiče autobusu, aby mně upozornil, až bude zastávka Church Street a potom jsem hledala v Google mapách, kde jsem, protože řidič na mě zapomněl a zastavil o tři zastávky později. Tomu, že na zpáteční cestě nejel žádný autobus, i když to jízdní řád sliboval, jsem se už ani moc nedivila a šla jsem raději pěšky.

Když jsem proto v Brně, každou jízdu šalinou nebo trolejbusem si nadšeně užívám. pravda,čeští spolucestující dost často smrdí, jsou opilí nebo mají oplzlé řeči. Po Brně se ale hromadnou dopravou dostanu kamkoliv, všechno jezdí na čas a dokonce všechny vozy hlásí zastávky. Prostě luxus, který jsem v Anglii nezažila.

Buďme hrdí na naše turistické značení

Nikdy nepochopím, jak někdo může být hrdý na české pivo nebo hokej. Mnohem lepší pivo dělají Belgičani a považovat za svůj úspěch šikovnost cizích chlápků je dost scestné.

Kdybych já měla říct jen jedinou věc, na kterou jsem v Česku hrdá, je to naše turistické značení.

Tak geniální systém jsem nikde jinde na světě nepotkala.

Pokud jde o Anglii, nejvíc informací mně za celé dva roky poskytla cedulka na jedné pobřežní cestě. Byla tam nakreslená šipka doprava, doleva a vpřed a u každé šipky bylo napsáno Coastal Path. Kam a za jak dlouho po té coastal path dojdete jste se pochopitelně nedozvěděli. I tak to byl ale nejvýřečnější ukazatel, který jsem tady kdy viděla.

Važme si našich lesů

Samozřejmě každá krajina nezničená člověkem je krásná. V Anglii mě fascinují bílé útesy nebo rozeklané pobřeží v Cornwallu.

Naše příroda je ale taky překrásná. Největším problémem Anglie není ani tak její rovina jako absence lesů. Až v Anglii jsem si uvědomila, jak mrtvě krajina působí, když v ní nejsou žádné koruny stromů, ve kterých by prozpěvovali ptáci.

V Česku máme překrásné lesy a já se už hrozně moc těším, až se v nich zase projdu.

A pokud je vám to málo

Tady je ještě stručně několik dalších věcí, za které v Česku můžeme být rádi.

  • Máme zdarma vysoké školy.
  • Máme zálohované láhve.
  • Majitelé psů u nás mají mnohem snazší život.
  • Diabetici u nás nemusí platit vyšší cestovní pojištění.
  • V koupelnách máme elektrické zásuvky.
  • U kuchyňských dřezů máme mísící baterie.
  • Nevidomí si u nás užívají luxusu ozvučených semaforů, dopravních prostředků a veřejných budov.

P.S.

Teď mně samozřejmě můžete vyjmenovat tisíc věcí, které jsou u nás špatně. Myslím ale, že není úplně od věci se občas zamyslet nad tím, co je u nás taky dobře, vážit si toho a snažit se, aby takových věcí, ve kterých překonáváme Anglii, jsme měli ještě víc.

One thought on “Šest důvodů proč je Česko báječné místo k žití

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..