Pod rouškou noci v Bostonu i na Floridě

Recenze audioknihy Pod rouškou noci od Dennise Lehaneho.

general-affiliate-banner-728x90-1437632164.jpg

Hodně mě bavil gangsterský seriál Impérium – Mafie v Atlantic City. Když jsem se dočetla, že na tomto seriálu spolupracoval i Dennis Lehane, bylo mně hned jasné, že si musím poslechnout jeho román Pod rouškou noci.

Jakým milým překvapením pro mě bylo, když jsem zjistila, že na této audioknize není atraktivní jenom jméno samotného autora. Pod rouškou noci totiž nenačetl nikdo jiný než můj nejoblíbenější interpret Pavel Rímský.

Nahrávka celé knihy má délku téměř devatenáct hodin. Po prvních několika desítkách minut jsem si říkala, že mně čeká docela dost krušných devatenáct hodin.

Příběh je ze začátku na útlocitnou dívčí dušičku docela drsný. Však stačí slyšet jenom první větu knihy a hned vám dojde, že v téhle knize se gangsteři s nikým mazlit nebudou. Přestřelky, loupeže ani drsné vězeňské podmínky mě ze začátku nedokázaly nějak vtáhnout do děje.

Potom se ale najednou všechno zlomilo. Hlavní hrdina odjel z ponurého Bostonu na prosluněnou Floridu a já jsem se najednou od nahrávky nemohla odtrhnout.

Těžko říct, zda jsem jenom otupěla vůči násilí nebo zda mě tak nadchlo prostředí doutníkových balíren, aligátořích močálů a kubánské diaspory.

Navíc, s tím jak rostla moc a sláva hlavního hrdiny, měla jsem pocit, že v knize stále víc rozpoznávám stopy mého oblíbeného mafiánského seriálu. Ten stereotyp úspěšného gangstera s citlivou duší, který rozumí ženám a který s péčí dbá o svoji rodinu mě prostě baví.

I když se většina děje odehrává na prosluněné Floridě a občas i na ještě pestrobarevnější Kubě, je to temný příběh plný zrady, krve a nedůvěry. K této ponuré atmosféře se perfektně hodí hluboký hlas Pavla Rímského. Ani chvíli nebudete mít pocit, že posloucháte naučný dokument o starověkém Egyptě. Naopak k vám celou dobu bude promlouvat hlas životem protřelého gangstera, který se ničím nenechá rozhodit a i tu nejhorší přestřelku popisuje s naprostým klidem v hlase.

O to víc mě mrzela nevydařená technická stránka nahrávky. Dost často hlas Pavla Rímského doprovázel nepříjemný šelest. Kdybych se na to chtěla dívat hodně optimisticky, řekla bych, že to znělo, jako kdyby se Pavel Rímský procházel spadaným podzimním listím. Jako puntičkářský realista ale říkám, že to znělo jako když s někým telefonujete přes Skype a kvalita hovoru je hodně špatná. V takovou chvíli s hlasem toho druhého také slyšíte takové to vlezlé šumění, které přestane, když váš společník domluví a sotva začne zase mluvit, vypukne opět mučivé šustění. Tak přesně takto nepříjemně šuměla téměř celá nahrávka.

Je to velká škoda, protože jinak je Pod rouškou noci výborná kniha, která dokáže bavit i toho, kdo běžně neholduje klučičím přestřelkám.

Dennis Lehane. Pod rouškou noci. Tympanum 2017.

Mločí hodnocení: 85 %

Šiřte mločí slávu:

Podobné články

One thought on “Pod rouškou noci v Bostonu i na Floridě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *