Muzeum ponorek v Gosportu nadchne i suchozemce

Kromě historických doků v Portsmouthu se na jihu hrabství Hampshire nachází také muzeum ponorek Royal Navy Submarine Museum. Čtyři ponorky a výborně zpracované interaktivní expozice přesvědčí i toho nejzapřísáhlejšího klaustrofobika, že ponorky můžou být zábavné.

HMS Alliance

Už je to nějaký čas, co jsme se v Portsmouthu
pomyslně nalodili na přívoz směr muzeum ponorek v Gosportu.

Portsmouth

Pokud jste ale nepozorní turisté, dost možná se vám během cesty stalo, že místo v ponorkovém muzeu jste skončili v muzeu výbušnin Explosion – the Museum of Naval Firepower.

V tu chvíli, kdy to člověk zjistí, se vám chce brečet. Další lodička jede za hodinu a půl a vy jste odsouzeni k tomu, strávit čas v muzeu, které jste nechtěli vidět ani v tom nejhorším snu.

Z pozice člověka, který muzeum výbušnin navštívil, vám musím říct: Nezoufejte. Samozřejmě, že my jsme sem nepřipluli omylem. Taková chyba by se nám nikdy nestala.

Muzeum Explosion je vážně zajímavé místo. Kde jinde si můžete prohlédnout podmořskou pumu včetně jejich útrob, ošahat si atomovou bombu a vyzkoušet si palbu ze samopalu. Je to prostě jedinečná příležitost, kdy máte šanci v sobě objevit to nebohé utlačované dítě, které touží ničit vše kolem sebe.

Ale teď už raději hurá do ponorkového muzea Royal Navy Submarine Museum. To je místo pro opravdu dospělé a otrlé chlapy.

Strašidelný potápěč

V Royal Navy Submarine Museu uvidíte hned čtyři ponorky a jeden batyskaf.

První ponorkou, kterou zde uvidíte je miniaturní výzkumná ponorka pro jednoho vědce umístěná u vchodu do celého areálu. Ještě lepší než tohle vozítko je ale hlubinný potápěčský oblek. Pokud jste slabší povahy, tak vás tohle monstrum ještě pár nocí bude pronásledovat ve snech.

Uvnitř HMS Alliance

Jedním z největších lákadel muzea je ovšem HMS Alliance. Tato ponorka byla sestrojená pro boj v 2. světové válce. Zvítězit se ale povedlo dřív než dostavět ponorku. Ta moře světa spatřila až v osudovém roce 1945. Naštěstí ale lidstvo nelenilo a HMS Alliance našla dalších osmadvacet let uplatnění ve Studené válce.

Expozice v útrobách ponorky je ukázkou toho, jak hravě si Angličané umí poradit s jakýmkoliv muzejním kouskem. Před HMS Alliance jsem měla tu čest navštívit už tři jiné ponorky. Nikde ale neměli interiér ponorky tak dobře zpracovaný jako zde.

HMS Alliance je zaparkovaná na břehu moře, takže je vidět celý její trup a každý, kdo k ní přichází, už z dálky může obdivovat její temnou dominanci.

V nitru ponorky se nachází zachované interiéry. Vnímat je budete snad jenom kromě chuti všemi smysly. Naštěstí tvůrci expozice byli tak milosrdní, že návštěvníky ušetřili čichového zážitku osmdesáti mužů na palubě bez sprchy, kteří pravidelně večeřeli fazole. Jinak ale ucítíte, uslyšíte a uvidíte vše podstatné z každodenního dění na palubě.

Holland I

HMS Alliance je super. já jsem ale byla u vytržení z ponorky Holland I. Jen málo kdy v životě se vám totiž podaří dostat se do útrob ponorky z roku 1901. Ruku na srdce, já jsem netušila, že na počátku dvacátého století vůbec existovala plavidla schopná se ponořit pod mořskou hladinu. Holland I to dokázal. Bohužel v roce 1913 pod hladinou zmizel téměř na vždy. Až v osmdesátých letech byl vrak téhle úžasné ponorky znovuobjeven.

Torpéda uvnitř Holland I

Dnes je Holland I zaparkovaný v gosportském muzeu. Nejúžasnější mně ale přijde, že každý může vstoupit dovnitř ponorky a osahat si ji ze všech stran. Žádné sklo ani zábrany vás od tohoto zázraku techniky neoddělují.

Ve srovnání s Hollandem I trochu nudně působí malá ponorečka z 2. světové války ve vestibulu muzejní budovy. Moc se jí nezdržujte. První patro skrývá mnohem víc zábavy.

Americký předchůdce ponorek

Na milovníky historie zde číhá replika batyskafu zvaného Turtle z Americké války o nezávislost. Fascinující, že se Washingtonovi podařilo vůbec najít někoho, kdo byl ochotný se v tomto ďábelském výtvoru ponořit pod hladinu.

Děti a každou hravou duši v prvním patře muzea také potěší expozice vysvětlující principy, na kterých ponorky fungují a objasňující některé aspekty života v ponorkách. U interaktivních panelů, čichových ukázek, experimentů a filmů budete schopní strávit hodiny a hodiny.

Výzkumná ponorka včetně průzkumníků

Pokud jste si celý život mysleli, že ponorky nejsou nic, co by ve vás dokázalo rozpoutat silné emoce, tak vám zaručuji, že až budete opouštět muzeum ponorek v Gosportu, nebudete chtít večer dělat nic jiného, než koukat na dokumenty o ponorkách a číst si na Wikipedii o historii ponorek.

Poloha

 • 133 km od Londýna v hrabství Hampshire

Proč muzeum ponorek navštívit

 • Jedna z nejstarších ponorek na světě
 • Interiér ponorky HMS Alliance
 • Batyskaf z Americké války o nezávislost
 • Interaktivní expozice o životě v ponorkách a fungování ponorek

Vstupné

 • Celoroční vstupné do muzea ponorek, historických doků a muzea výbušnin koupené online: dospělí – 26.60 GBP, děti – 17.85 GBP
 • Lístky koupené na místě jsou více než o třetinu dražší
 • Vstup pouze do Royal Navy Submarine muzea koupené online: dospělí – 14.00 GBP, děti – 10.00 GBP
 • Parkování před muzeem je zdarma

Kde se najíst

 • V areálu muzea je malá kavárna
 • Více možností stravování je v Portsmouthu. V areálu historických doků se nachází Georgian Tearoom a nedaleko doků je nákupní galerie Gunwharf Quays se spoustou restaurací
Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..