Himmlerova kuchařka připomíná tragédie 20. století

Jak souvisí recenze audioknihy se svatomartinským vínem?
audiotekaCZ-copy

Z názvu této knihy by člověk mohl nabýt dojmu, že zde bude hrát hlavní roli jídlo a že na řadu přijde i nějaký ten recept.

Pravda, hlavní hrdinka je kuchařkou, která bravurně zvládá provensálskou kuchyni a jejím nejvyhlášenějším pokrmem jsou lilky zapečené s parmezánem. Ale to je tak všechno, co se v Himmlerově kuchařce o jídle dozvíte.

Pokud ale dáváte přednost dějinám 20. století před vařením, tak tohle je rozhodně knížka pro vás.

Hlavní hrdinka Róza totiž v průběhu svých sto pěti let prožila celé tohle tragické století a měla tu smůlu, že se připletla téměř ke každé velké tragédii, která se tou dobou odehrávala.

Rózina rodina se stala obětí genocidy v Arménii; její manžel společně s dětmi zemřel v německém koncentračním táboře; další Rózin manžel zemřel v průběhu Kulturní revoluce v Číně a aby toho nebylo málo, tak Rózina milenka podlehla rakovině, která lidi zabíjí, právě když na obzoru není žádná válka.

Myslím, že Franz-Olivier Giesbert chtěl především vyprávět příběh 20. století a poukázat na to, kolik zbytečné smrti je v něm obsaženo. Mám lehké podezření, že aby se tohle vyprávění odlišilo od konkurence (např. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel) a aby přilákalo více čtenářů, rozhodl se autor knihu obalit populárním tématem, které vždycky dobře prodává a tak udělal z hlavní hrdinky kuchařku a tohle slovíčko vpašoval i do samotného názvu knihy.

Pokud ale tenhle krok měl ke knize přitáhnout i ty čtenáře, které lilky s parmezánem zajímají víc než 20. století, tak rozhodně nic nenamítám.
Mám totiž pocit, že poslední dobou na minulé století hodně zapomínáme. Dobrým příkladem je myslím včerejší den. S 11. listopadu máme všichni spojeni svatomartinské víno, které se otevírá v 11 hodin dopoledne. Myslím, že už jsme všichni ale zapomněli na to, že ve stejný čas také skončila 1. světová válka.

Himmlerova kuchařka ale rozhodně není nudným popisem teroru v 20. století. Je to především příběh ženy, která tímhle stoletím procházela a která v něm ztrácela své blízké. I přesto je Róza sebevědomou hrdinkou, která čas od času vezme spravedlnost do svých rukou. Ráznost Róziny povahy dobře vystihuje hlas Taťjány Medvecké, která tuto audioknihu načetla.

Kouzelné je, že Taťjána Medvecká vás svým hlasem snadno dokáže přesvědčit o tom, že teď posloucháte příběh desetileté holčičky, třicetileté ženy nebo sto pětileté dámy, která rekapituluje svůj život. Hlas taťjány Medvecké nenápadně přechází z jedné roviny do druhé, čímž se jí daří posluchače plně vtáhnout do vyprávění.

Takže, než si dneska večer rozděláte svatomartinské víno, rozhodně se před tím zastavte v Audiotéce pro Himmlerovu kuchařku, ať se zpomalí to kolektivní zapomínání dějin.

Franz-Olivier Giesbert. Himmlerova kuchařka. Radioservis 2015.

Mločí hodnocení: 85%

Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..