Mezi červenou a černou – recenze

Mám ráda ty knížky, které když dočtu, tak je mně smutno po hlavních hrdinech příběhu.

Takové knížky jsou důkazem autorova vypravěčského talentu, díky kterému člověk zapomene na to, že čte smyšlené vyprávění a na místo toho má pocit, že to co čte se právě teď odehrává.

Přesně takové jsou knihy ze série Velké století švédského spisovatele Jana Guillou. Když jsem dočetla Norského dandyho, byla jsem zoufalá, že ještě nevyšel třetí díl a když ten teď mám dočtený, hned se koukám na stránky nakladatelství Host, kdy vyjde pokračování.

Pravda je ale taková, že Jan Guillou není jenom skvělý spisovatel, ale také dost zákeřný spisovatel. Ukončit knížku tak, jak on ukončil třetí díl série Mezi červenou a černou je čistá zlomyslnost vůči čtenáři.

Ale hezky od začátku, jinak bych vám mohla omylem vyzradit, jaký že to má kniha konec a to by zase nebylo pěkné ode mě.

Mezi červenou a černou je vyprávěním odehrávajícím se po 1. světové válce a hned od začátku knihy se dá tušit, že tahle válka nebude poslední válkou 20. století. V průběhu celé knihy se totiž nad světem stahuje stále temnější mrak, který děsí čtenáře i hlavní hrdiny.

Je pochopitelné, že vzhledem k této tísnivé atmosféře je ústředním zájmem téměř všech postav politika, k čemuž se odkazuje i titul samotné knihy. Tohle je asi moje jediná výtka k celému vyprávění.. Na mě té politiky bylo občas až moc. Víc mě totiž bavilo číst v předešlých dílech o životě v rovníkové Africe nebo o sněhových vánicích v průběhu stavby železnice v Norsku.

Jenomže ono psát knížku o životě v Německu ve 30. letech 20. století a nepsat přitom o politice je dost dobře nemožné. Autorovi se tuto podstatu celého vyprávění a vlastně i atmosféru celé doby podařilo výstižně vystihnout v názvu knihy. A když o tom teď tak přemýšlím, Jan Guillou má každý ze svých dílů série Velké století hodně výstižně pojmenované.

O to víc mě proto zajímá o čem bude čtvrtý díl s názvem Klapky na očích.

Ach ouvej, já už chci čtvrtý díl!!!

Tak tady to vidíte… I když Jan Guillou píše o něčem, co mě zase tak moc nebaví, píše to tak dobře, že mě svým vyprávěním dokáže strhnout a já jsem se tak ani na jediné stránce knihy nenudila.

Jan Guillou, Mezi červenou a černou, Host 2015.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji e-shopu Knihcentrum.cz, kde si třetí díl ze série Velké století můžete zakoupit jak v papírové, tak i v elektronické podobě.

Mločí hodnocení: 90%

Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..