Film V jeho očích a bídný audio popis společnosti Apogeum

Tak jsem byla včera po letech zase jednou v kině.

A odnesla jsem si od tam hluboký zážitek. Bohužel ne pozitivní…

V rámci festivalu Mezipatra se promítal film V jeho očích. A protože to byl film o nevidomém klukovi, byla to projekce s audio popisem pro nevidomé. Myšlenka byla ta, že vidící diváci dostanou klapky na oči a vyzkouší si, jaké je dívat se na film ve tmě. Myšlenka to byla skvělá, ale bohužel celou věc pokazila společnost Apogeum, která audio popis zařizovala.

Audio popis probíhá tak, že do volných míst filmu jsou umístěny zvukové popisky právě běžící scény. Jak celá věc funguje si můžete vyzkoušet třeba na mém oblíbeném dokumentu Mých posledních 150000 cigaret. Stačí jenom kliknout na odkaz Zvukový popis.

Česká televize, která jako veřejnoprávní služba musí mít myslím až 10% vysílání s audio popisem, si dělá popisky sama. Pro vybrané večerní filmy vytváří ale audio popis už zmíněná společnost Apogeum. A tady musím dodat, že film V jeho očích byl první film s popisem od Apogea, který jsem shlédla, a třeba ostatní filmy z produkce této společnosti nejsou tak bídné jako ten včerejší.

Čas od času dělám ČT Brno konzultaci k audio popisu – řeknu, tohle mi dává smysl a tohle ne, tady tu scénu jsem nepochopila atd. Hodně jsem se proto těšila na včerejší promítání, abych zjistila, jak stejnou práci dělá Apogeum a jestli nejsou náhodou lepší.

Nejsou!

Věty stylu: “za ním sedící na lavičce sedí dívka” trhají uši a já za ně při opravování bakalářských komentářů studentům strhávám body s připomínkou, ať si po sobě text před odevzdáním aspoň jednou přečtou.

Bohužel špatná stylistika nebyl jediný problém celého audio popisu. Nechci vás tu ale zatěžovat detaily, protože se většina z vás asi beztak na filmy s audio popisem nedivá. Kromě toho jsem až do závěrečné diskuze byla ochotna Apogeu tolerovat všechny chyby a jenom jsem si říkala, že ČT má popis mnohem lepší a kvalitnější.

To až pán z Apogea se svým ignorantským přístupem, který mě tak nadzvedl ze sedadla, že je to i důvod, proč celý tenhle článek píši.

Pán divákům začal vysvětlovat, jak nemůžete nevidomému říct, že “v rozlehlé ohradě běhá hnědý kůň”, protože nevidomý přece neví, co je kůň. Tak jsem nevěděla, jestli pán mluví pořád ještě o nevidomých nebo o hloupých.

Také se zmínil o tom, že nevidomí, kteří nevidí od narození, nemají žádnou obrazovou paměť a proto neexistuje, aby se jim popisovali nějaké vizuální věci. A já jsem si myslela, že nevidomí jsou na popisu závislí a že knihy (které i když mi to pán asi nebude věřit, nevidomí čtou) popisem jenom hýří.

A aby toho nebylo málo, dozvěděli jsme se také, že se vždycky najdou nevidomí kverulanti, kteří jsou pořád jenom nespokojeni a přitom by měli být rádi, že se pro ně vůbec něco dělá.

Já jsem ráda, že se pro mě něco dělá, ale byla bych ráda, kdyby se to dělalo kvalitně a s trochou empatie na veřejnosti. Když se totiž setkám s tak odfláknutou prací, jako byl včerejší audio popis, mám pocit, že ten, kdo ho dělal, si řekl: “No však co. Je to pro nevidomé a ti můžou být rádi, že jsou rádi.”

Mrzí mě, že akce, která měla bořit bariéry mezi menšinami a napomáhat vzájemnému porozumění vyzněla tak, že nevidomí jsou vlastně jenom omezené existence bez vděku a fantazie.

A také mě mrzí, že pro nevidomé vytváří něco někdo, kdo na nás pohlíží jako na podřadnou chátru a ještě řekne, že audio popis s nevidomým kolegou konzultují jenom občas, protože by mu museli za tu konzultaci zaplatit.

P.S. Ještě si tu dovolím připojit názor kamarádky, která film v Jeho očích viděla před týdnem bez audio popisu a teď byla zklamaná, jak zvukový popis ochudil ději o spoustu point a důležitých momentů. Vzhledem k tomu, že takových diváků bylo na projekci asi víc (byla jsem tam myslím jediná nevidomá), děsí mě myšlenka, že si lidé z celého promítání odnesli pocit, jak chudý a omezený život nevidomí lidé mají. No a je vlastně pravda, že kdyby nám svět zprostředkovávalo Apogeum, tak by to vážně žádná sláva asi nebyla.

Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..