Indické zeleninové samosy

Nikdy jsem nebyla v Indii a docela tím trpím, protože mi něco napovídá, že už se tam ani nikdy nepodívám, protože jsem už dávno vyrostla z toho věku, kdy bych byla ochotna postoupit vrcholné nepohodlí a nějakou tu střevní infekci kvůli neopakovatelnému cestovatelskému zážitku.

Kromě toho, že jsem nikdy nebyla v Indii, taky jsem nikdy nejedla samosy a vždycky jsem je chtěla ochutnat úplně stejně, jako jsem chtěla navštívit Indii. Naštěstí na nedělním Sea Food and Wine festivalu v pakistánském stánku prodávali samosy a já jsem si tak splnila aspoň jedno svoje indické přání. Asi nemusím zmiňovat, že hned v pondělí jsem nakupovala ingredience na moje domácí samosy.

Ingredience

300 g hladké mouky

150 g cizrnové mouky

4 brambory

2 mrkve

2 cibule

300 g hrášku

rostlinný olej

indické koření

římský kmín

sůl

Postup

Z hladké, cizrnové mouky, 3 lžic oleje, špetky soli a vody si vypracujeme vláčné nelepivé těsto. S vodou je to těžké, protože jsem přidávala od oka a v zápalu boje jsem ji neměřila. Doporučovala bych ale začít s 100 ml a potom dál přilévat podle potřeby. Samozřejmě, že je nejjednoduší těsto vypracovat ve food procesoru, ale pokud máte tu smůlu a nedisponujete jim, tak věřím, že jsou i jiné způsoby, jak vytvořit těsto (já je po koupi food procesoru zapomněla).

Těsto necháme aspoň hodinu odležet a mezi tím si připravíme náplň.

Doměkka si uvaříme brambory a mrkev. Brambory oloupeme a společně s mrkví nakrájíme. Mrkev na velmi malé kousky, brambory na větší kousky.

Na rozpáleném oleji si osmažíme dozlata jednu najemno nakrájenou cibuli. Přidáme k ní mrkev, brambory a hrášek a vše dobře promícháme (už nesmažíme).

Druhou cibuli si rozmixujeme a přidáme k zeleninové směsi. Všechno dobře okořeníme indickým kořením podle vlastní chuti, římským kmínem a troškou soli.

Z těsta si vyválíme tenký plát, ze kterého vykrajujeme čtverce přibližně o hraně 10 mm  Do prostřed čtverce naklademe náplň a těsto přeložíme tak, že nám vznikne taštička o tvaru troúhelníku.

Samosy pečeme v troubě vyhřáté na 200°C přibližně 20 minut.

Při prvním i všech dalších zakousnutích můžete stejně jako já snít o vzdálené Indii.

Poznámka: Jeden z důvodů, proč jsem neměřila množství použité vody byl ten, že jsem se přípravu samos rozhodla pojmout ve velkém a kromě výše uvedeného těsta jsem také zkoušela bezlepkové samosy. Pokoušela jsem se jak o samosy z čistě cizrnového těsta, tak i o samosy z těsta namíchaného z cizrnové a bezlepkové mouky. Moje zjištění je, že ani jedny z těhle bezlepkových samos nebyly tak dobré, abych je mohla s klidným srdcem komukoliv nabídnout nebo i jenom doporučit. Jo hold, ne všechno může být bezlepkové.

Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..