Croissanty se sýrem a slaninou

Vím, že se nejedná o typické holandské jídlo. Ale já budu mít tyhle croissanty na vždycky spojené právě s Holandskem. Koupili jsme si je ke snídani v pekárně v Kinderdijku a s výhledem na větrné mlýny jsme je hned spořádali a běželi jsme si je koupit znovu.

A když se vlastně do croissantů dá holandská gouda, tak už jsou to skoro holandské croissanty.

Těsto na croissanty jsem dělala podle receptu na Foodlover. I když už jsem vyzkoušela pár receptů na croissantové těsto, tenhle recept je momentálně mým favoritem. Přesto se mi ale asi nikdy nepodaří udělat tak nadýchané croissanty jako je měli v oné holandské pekárně.

Pokud jde o slaninu, doporučuji jí dát do každého croissantu jenom trošinku. Croissanty jsou sami o sobě poměrně mastné pečivo a když se k nim přidá sýr se slaninou, tak je to téměř žlučníková výzva. Ale ta chuť…

 

Ingredience

500 g hladké mouky

300 g mléka

1 balíček sušeného droždí

1 lžička soli

250 g másla

200 g goudy

100 g co nejlibovějšíslaniny

Parmezán na posypání

Vajíčko na potření

 

Postup

Z mouky, mléka, droždí a soli vypracujeme hladké těsto a necháme jej přibližně dvě hodiny vykynout.

Máslo položíme mezi dva archy papíru na pečení a za pomoci válečku na těsto jej vytvarujeme do čtverce o přibližných rozměrech 20 x 20 cm a dáme ztuhnout do ledničky.

Až je těsto vykynuté, rozválíme jej do čtverce přibližně o rozměrech 30 x 30 cm a do jeho středu položíme ztuhlé máslo. Máslový čtverec by se svými rohy měl dotýkat prostředku hran těstového čtverce.

Na máslo přehneme přečnívající rohy těsta a z těsta tak vytvoříme něco jako obálku. Těsto se zabaleným máslem lehce rozválíme a přehneme na třetiny (pravý okraj přehneme přes druhou třetinu těsta a na tento přehnutý pravý okraj položíme levý okraj těsta).

Těsto zabalíme do potravinové fólie nebo dáme do mikroténového pytlíku a necháme v ledničce hodinu odpočinout.

Těsto vyndáme z ledničky, na pracovní plochu si jej dáme tak, aby kratší stranou bylo k nám a rozválíme jej a zase přehneme jako v předchozím kroku. Složené těsto dáme opět do ledničky a celý postup (rozválení, přehnutí, odpočinek v ledničce) zopakujeme ještě dvakrát.

Nakonec těsto necháme v ledničce pořádně odpočinout přes noc a důkladně ho zatížíme. (Můj tip je, položit na těsto prkýnko a na to vyskládat všechny těžké věci z ledničky).

Ráno těsto vyválíme na 3 mm tlustý plát a vykrajujeme z něj trojúhelníky, které by měli mít základnu 10 cm a výšku 15 cm.

Každý trojúhelník na jeho základně lehce nařízneme a vzniklé dva cancourky od sebe trochu odtáhneme (vzniklý tvar vypadá lehce jako Eiffelovka).

Na takto připravené těsto si naklademe plátky goudy (tak aby zbytečně nepřečuhovaly) a plátky slaniny.

Croissant balíme od základny ke špičce tak, aby cancourky vzniklé naříznutím základny trojúhelníku tvořili ty hezké croissantové špičky.

Croissanty necháme ještě hodinu až dvě kynout a před pečením je potřeme vajíčkem rozšlehaným se lžící vody a posypeme parmezánem.

Croissanty pečeme přibližně 20 minut v troubě rozehřáté na 180°C.

Šiřte mločí slávu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..